W rytmie niepodległości na placu Wolności

Kontynuujemy wrocławskie obchody jubileuszu stulecia niepodległości! Już w sobotę 9 czerwca Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza na Wrocławski Rytm Niepodległości, radosne wielopokoleniowe obchody i świętowanie okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejscem spotkania będzie plac - nomen omen - Wolności, na którym przewidziano wiele atrakcji.

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, ogłaszając w styczniu program miejskich obchodów jubileuszu odzyskania niepodległości, zapowiadał:
- Chcemy pokazać, że Polska jest częścią większej całości, częścią Unii Europejskiej i że proces odzyskiwania niepodległości zaprowadził nas w bardzo pięknym kierunku. Chcemy włączyć we wrocławskie obchody stulecia niepodległości zarówno dzieci, jak i seniorów.

Wydarzenie na placu Wolności rozpocznie wręczenie nagród laureatom konkursów z okazji stulecia niepodległości - nagrody otrzymają uczestnicy konkursów plastycznych Bukiet na urodziny Polski i Plakat na 100-lecie niepodległości, uczestnicy konkursu Życzenia dla Polski (połączenie pracy plastycznej i krótkiej formy pisemnej) oraz laureaci konkursu Współczesny patriotyzm to…, w którym uczestnicy wyrażali swoje refleksje o patriotyzmie.

Zaraz potem zapraszamy na tytułowy Wrocławski Rytm Niepodległości, wybijany przez harcerski zespół KrzyKaśki, który wypełni plac Wolności i wszystkich uczestników dobrym pulsem radości w takt bębnów i bębenków, beczek, wiader, deseczek oraz w takt wszystkiego, na czym można wybijać głośny i huczny rytm ku uczczenia stulecia niepodległości.

Głównym punktem wydarzenia będzie wielki pokaz 100-konnej Parady Ułanów ze specjalnym udziałem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Kawalerzyści przyjadą na paradę z różnych miejsc Polski i zaprezentują się w międzywojennych regulaminowych mundurach. Paradę będzie prowadzić czterokonna bryczka oraz zabytkowy Citröen T23 z 1939 roku, a na placu Wolności meldunek od kawalerzystów odbierze Prezydent Rafał Dutkiewicz. Organizatorami pokazu są Wrocławski Tor Wyścigów Konnych na Partynicach oraz Fundacja "Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-ego Ułanów Zaniemeńskich" wraz ze Stowarzyszeniem Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego.

W programie przewidziano także występ Trzebnickich Mażoretek, działających przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy od 2011 roku oraz koncert zespołu Dziubek Band, ekspresyjnego big bandu, który z pomocą mocnego brzmienia instrumentów dętych niewątpliwie porwie zgromadzonych na placu Wolności.

Szczegółowy program
13.00 - wręczenie nagród laureatom wrocławskich konkursów z okazji 100-lecia niepodległości Polski
13.30 - Wrocławski Rytm Niepodległości w wykonaniu dzieci, młodzieży i gości
14.00 - występ Trzebnickich Mażoretek
14.15 - pokaz 100-konnej Parady Ułanów
15.00 - występ Trzebnickich Mażoretek
15.15 - koncert zespołu Dziubek Band

W niedzielę 10 czerwca zapraszamy natomiast na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych na Partynicach, gdzie odbędzie się najbardziej prestiżowa gonitwa sezonu – Crystal Cup oraz święto wyścigowej elegancji – Ladies Day.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z Wrocławskim Torem Wyścigów Konnych na Partynicach.